Skip to content

37 Stevenson PlKearny, NJ 07032

Built 1947
Church/Charitable

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Mar 5, 1993

Property Information

Block75
Lot52
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.64

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,300
58%
Improvement Value:$58,900
42%
Total Assessment$140,200

Tax History

YearProperty taxesChange
1995$5,212+15.0%
1994$4,531+0.0%
1993$4,531+0.0%
1992$4,531+22.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$200,000
DeedBook 4582, Page 243

Property Built

Built

Year Built: 1947