Skip to content

41 N Midland AveKearny, NJ 07032

Built 1885

Last Sale Date
Aug 26, 2015

Property Information

Block76
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM17

Building Details

Building Class17
Description2SFR AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,859
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,700
44%
Improvement Value:$60,900
56%
Total Assessment$108,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,626+1.3%
2024$11,476+0.8%
2023$11,387-0.0%
2022$11,392-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1885