Skip to content

22 Terrace PlKearny, NJ 07032

Built 1935

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Mar 25, 1988

Property Information

Block78
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM17

Building Details

Building Class17
Description1SFR BG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,192
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,500
57%
Improvement Value:$56,200
43%
Total Assessment$130,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,991+1.3%
2024$13,811+0.8%
2023$13,704-0.0%
2022$13,710-0.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$250,000
DeedBook 3932, Page 8

Property Built

Built

Year Built: 1935