Skip to content

112 Argyle PlKearny, NJ 07032

Built 1925

Last Sale Price
$225,500
Last Sale Date
Jun 11, 2015

Property Information

Block165
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM30

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,170
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,400
34%
Improvement Value:$59,400
66%
Total Assessment$89,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,613+1.3%
2024$9,489+0.8%
2023$9,416-0.0%
2022$9,420-0.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$225,500

From:

To:

Sq Ft2,170DeedBook 9049, Page 925NU CodeEstate / executor (10)Recorded7/8/2015

Property Built

Built

Year Built: 1925