Skip to content

2 Woodland AveKearny, NJ 07032

Built 1890
Commercial

Last Sale Price
$535,000
Last Sale Date
Oct 24, 2011

Property Information

Block8
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM2

Building Details

Building Class---
Description2SB
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,539
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,900
44%
Improvement Value:$48,700
56%
Total Assessment$87,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,378+1.3%
2024$9,257+0.8%
2023$9,185-0.0%
2022$9,189-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$535,000

From:

To:

Sq Ft2,539DeedBook 8817, Page 837NU CodeSale w/ business assets (23)Recorded11/3/2011

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 8044, Page 6

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 3257, Page 346

Property Built

Built

Year Built: 1890