Skip to content

31 John StKearny, NJ 07032

Built 1895

Last Sale Price
$269,900
Last Sale Date
May 19, 2008

Property Information

Block8
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page1

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningR3
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$12,000
17%
Improvement Value:$60,700
83%
Total Assessment$72,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,783+1.3%
2024$7,682+0.8%
2023$7,623-0.0%
2022$7,626-0.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$269,900

From:

To:

DeedBook 8547, Page 51Recorded6/23/2008

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft1,862DeedBook 7263, Page 136Recorded4/7/2004

Property Sale

Sale
$149,000
DeedBook 5372, Page 273

Property Built

Built

Year Built: 1895