Skip to content

16 Grant AveKearny Town, NJ 01118

Apartment

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Feb 8, 2024

Property Information

Block8
Lot36
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM2

Building Details

Building Class---
Description4SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,600
40%
Improvement Value:$216,800
60%
Total Assessment$361,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$38,688+1.3%
2024$38,189+45.7%
2023$26,213-0.0%
2022$26,225-0.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$2,600,000

From:

To:

DeedBook 9613, Page 28NU CodeMulti-parcel package (30)Recorded11/9/2021

Property Sale

Sale
$2,600,000
DeedBook 9613, Page 28

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 5319, Page 118