Skip to content

27 Washington AveKearny, NJ 07032

Built 1915

Last Sale Date
Apr 24, 2069

Property Information

Block90
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM17

Building Details

Building Class45
Description2SF 2CG
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage3,465
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,700
28%
Improvement Value:$117,600
72%
Total Assessment$163,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,024+1.3%
2024$13,843+0.8%
2023$13,735-0.0%
2022$13,742-20.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

Sq Ft3,465DeedBook 9321, Page 746NU CodeEstate / executor (10)Recorded7/10/2018

Property Built

Built

Year Built: 1915