Skip to content

43 Washington AveKearny, NJ 07032

Built 1920

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Apr 28, 2021

Property Information

Block91
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM17

Building Details

Building Class17
Description2SF 2CG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,017
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,600
42%
Improvement Value:$67,100
58%
Total Assessment$115,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,386+1.3%
2024$12,226+0.8%
2023$12,131+1.0%
2022$12,011-0.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft2,017DeedBook 9575, Page 238NU CodeEstate / executor (10)Recorded6/18/2021

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft2,017DeedBook 8665, Page 298NU CodeFamily (1)Recorded5/22/2009

Property Built

Built

Year Built: 1920