Skip to content

4 Linden AveKearny, NJ 07032

Built 1950

Last Sale Price
$172,000
Last Sale Date
Dec 21, 1999

Property Information

Block93
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM19

Building Details

Building Class45
Description1SF
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage1,920
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,800
45%
Improvement Value:$50,700
55%
Total Assessment$92,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,902+1.3%
2024$9,774+0.8%
2023$9,699-0.0%
2022$9,703-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$172,000
DeedBook 5549, Page 198

Property Built

Built

Year Built: 1950