Skip to content

45 Linden AveKearny, NJ 07032

Built 2009

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Aug 11, 2009

Property Information

Block95
Lot36
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class45
Description2SBF2BG
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage3,372
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,700
27%
Improvement Value:$128,300
73%
Total Assessment$176,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,841+1.3%
2024$18,598+0.8%
2023$18,454-0.0%
2022$18,462-0.5%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2009

Property Sale

Sale
$132,500
DeedBook 5072, Page 344

Property Sale

Sale
$168,000
DeedBook 4014, Page 160