Skip to content

122 Magnolia AveKearny, NJ 07032

Built 1917

Last Sale Price
$52,500
Last Sale Date
Oct 23, 1978

Property Information

Block96
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM21

Building Details

Building Class17
Description2SF 1CG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,325
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,600
56%
Improvement Value:$38,200
44%
Total Assessment$86,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,292+1.3%
2024$9,172+0.8%
2023$9,101-0.0%
2022$9,105-0.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$52,500
DeedBook 3263, Page 584

Property Built

Built

Year Built: 1917