Skip to content

701-705 Kearny AveKearny, NJ 07032

Built 1905
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 11, 2018

Property Information

Block96
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM21

Building Details

Building Class---
Description2SFR 1CG
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage2,763
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,300
70%
Improvement Value:$33,700
30%
Total Assessment$112,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,990+1.3%
2024$11,835-11.1%
2023$13,316-0.0%
2022$13,322-0.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

Sq Ft2,763DeedBook 9094, Page 89NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded1/25/2016

Property Built

Built

Year Built: 1905