Skip to content

92 Stewart AveKearny, NJ 07032

Built 1905

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Nov 5, 2004

Property Information

Block97
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM20

Building Details

Building Class17
Description2SF 2CG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,964
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
38%
Improvement Value:$73,500
62%
Total Assessment$118,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,685+1.3%
2024$12,522+0.8%
2023$12,425-0.0%
2022$12,431-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 7436, Page 296

Property Built

Built

Year Built: 1905