Skip to content

14 Prospect Pl

Kearny, NJ 07032

Built 1905

Last Sale Price
$336,500
Last Sale Date
May 8, 2015

Property Information

Block160
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM32

Building Details

Building Class17
Description2.5SF
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,964
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,200
28%
Improvement Value:$71,500
72%
Total Assessment$99,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,673+1.3%
2024$10,535+0.8%
2023$10,454-0.0%
2022$10,459-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$336,500

From:

To:

Sq Ft1,964DeedBook 9040, Page 99NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded5/21/2015

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5031, Page 80

Property Built

Built

Year Built: 1905