Skip to content

9 Magnolia AveKearny, NJ 07032

Built 1925

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Jun 11, 2014

Property Information

Block97
Lot65
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM19

Building Details

Building Class45
Description2SFR
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage1,898
Acreage39.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,300
34%
Improvement Value:$67,300
66%
Total Assessment$102,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,983+1.3%
2024$10,842+0.8%
2023$10,758-0.0%
2022$10,763-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft1,898DeedBook 8978, Page 656NU CodeEstate / executor (10)Recorded6/19/2014

Property Sale

Sale
$178,900
DeedBook 4351, Page 307

Property Built

Built

Year Built: 1925