Skip to content

3 Magnolia AveKearny, NJ 07032

Built 1955

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Apr 11, 2000

Property Information

Block97
Lot67
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM19

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,788
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,900
48%
Improvement Value:$45,100
52%
Total Assessment$87,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,313+1.3%
2024$9,193+0.8%
2023$9,122-0.0%
2022$9,126-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5602, Page 108

Property Sale

Sale
$38,500
DeedBook 3271, Page 402

Property Built

Built

Year Built: 1955