Skip to content

31 Alpine PlKearny, NJ 07032

Built 1951

Last Sale Price
$157,000
Last Sale Date
Nov 30, 1999

Property Information

Block76
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM17

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,728
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,900
49%
Improvement Value:$52,700
51%
Total Assessment$102,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,983+1.3%
2024$10,842+0.8%
2023$10,758-0.0%
2022$10,763-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$157,000
DeedBook 5534, Page 277

Property Built

Built

Year Built: 1951