Skip to content

15 Highland AveKearny, NJ 07032

Built 1895

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Jul 3, 2018

Property Information

Block9
Lot34
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM2

Building Details

Building Class16
Description1SFR
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage435
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$11,200
30%
Improvement Value:$25,800
70%
Total Assessment$37,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,961+1.3%
2024$3,910+0.8%
2023$3,879-0.0%
2022$3,881-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft435DeedBook 9321, Page 268NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded7/9/2018

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 4323, Page 132

Property Built

Built

Year Built: 1895