Skip to content

2033 46th St

North Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Nov 16, 1999

Property Information

Block100
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
Description2S-A-O
Dwellings1
ZoningI
Sq Footage2,076
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$192,900
47%
Improvement Value:$220,100
53%
Total Assessment$413,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,215+7.3%
2024$6,724+12.5%
2023$5,976+2.1%
2022$5,852+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5526, Page 273

Property Built

Built

Year Built: 1916