Skip to content

4301 Bergen TpkeNorth Bergen, NJ 07047

Built 1915
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 30, 2005

Property Information

Block103
Lot122
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class---
Description3S-S-C
Dwellings1
ZoningC1
Sq Footage3,872
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$246,700
21%
Improvement Value:$917,600
79%
Total Assessment$1,164,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,340+7.3%
2024$18,955-6.5%
2023$20,281+2.1%
2022$19,861+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 5618, Page 313

Property Built

Built

Year Built: 1915