Skip to content

4200 Tonnelle AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1945

Last Sale Date
Mar 11, 2022

Property Information

Block104
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class---
Description1S-C-A
Dwellings1
ZoningC2
Sq Footage2,478
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$623,600
71%
Improvement Value:$254,700
29%
Total Assessment$878,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,344+7.3%
2024$14,299-13.5%
2023$16,535+2.1%
2022$16,193+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1945