Skip to content

1807 45th St

North Bergen, NJ 07047

Built 1960
Commercial

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
May 20, 2013

Property Information

Block102
Lot53.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class---
Description1S/BARCELONAS
Dwellings1
ZoningC2
Sq Footage2,485
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,600
13%
Improvement Value:$870,500
87%
Total Assessment$1,000,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,472+7.3%
2024$16,282-40.5%
2023$27,369+2.1%
2022$26,803+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$800,000

From:

To:

Sq Ft2,485DeedBook 8917, Page 127Recorded6/26/2013

Property Sale

Sale
$1,549,000

From:

To:

Sq Ft2,485DeedBook 8615, Page 1NU CodeSale w/ business assets (23)Recorded9/24/2008

Property Sale

SaleMulti
$677,000
DeedBook 7399, Page 261

Property Built

Built

Year Built: 1960