Skip to content

2012 41st StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1990

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Feb 6, 2017

Property Information

Block105
Lot182
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class47
Description2S-A-L
Dwellings2
ZoningI
Sq Footage2,600
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$230,800
32%
Improvement Value:$479,800
68%
Total Assessment$710,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,414+7.3%
2024$11,569-2.2%
2023$11,829+2.1%
2022$11,584+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$415,000

From:

To:

Sq Ft2,600DeedBook 9180, Page 791Recorded2/16/2017

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 5508, Page 41

Property Built

Built

Year Built: 1990