Skip to content

4108 Tonnelle AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 2006
Commercial

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Feb 10, 2005

Property Information

Block108
Lot64
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class---
Description1S-CB-A
Dwellings1
ZoningC2
Sq Footage5,200
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,478,800
62%
Improvement Value:$889,900
38%
Total Assessment$2,368,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$41,381+7.3%
2024$38,562+4.3%
2023$36,962+2.1%
2022$36,198+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$750,000

From:

To:

DeedBook 7504, Page 49NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded3/23/2005