Skip to content

3801 Liberty AveNorth Bergen, NJ 07047

Commercial

Last Sale Price
$2,600,000
Last Sale Date
Feb 26, 2013

Property Information

Block88
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningC2
Sq Footage---
Acreage1.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,577,500
96%
Improvement Value:$111,900
4%
Total Assessment$2,689,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$46,984+7.3%
2024$43,783+283.6%
2023$11,413+2.1%
2022$11,177+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$2,600,000
DeedBook 8896, Page 621

Property Sale

Sale
$2,275,000
DeedBook 5605, Page 41