Skip to content

1514 41st St

North Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Jul 28, 2005

Property Information

Block113
Lot326.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class47
Description2S-B-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage1,959
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$257,300
45%
Improvement Value:$318,200
55%
Total Assessment$575,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,054+7.3%
2024$9,369+13.7%
2023$8,241+2.1%
2022$8,071+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$460,000
DeedBook 7663, Page 69

Property Built

Built

Year Built: 1916