Skip to content

1502 46th St

North Bergen, NJ 07047

Built 1921

Last Sale Price
$473,000
Last Sale Date
Aug 23, 2006

Property Information

Block124
Lot87
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage1,936
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$260,000
44%
Improvement Value:$330,300
56%
Total Assessment$590,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,313+7.3%
2024$9,610+41.3%
2023$6,801+2.1%
2022$6,661+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$473,000

From:

To:

Sq Ft1,936DeedBook 8002, Page 39Recorded9/15/2006

Property Built

Built

Year Built: 1921