Skip to content

821 Grand AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1892

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Nov 28, 2022

Property Information

Block11
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-O
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage2,352
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$265,000
49%
Improvement Value:$276,800
51%
Total Assessment$541,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,465+7.3%
2024$8,821-0.3%
2023$8,850+2.1%
2022$8,667+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000

From:

To:

Sq Ft2,352DeedBook 9720, Page 968Recorded1/13/2023

Property Built

Built

Year Built: 1892