Skip to content

901 Grand Ave(Unit C0303)North Bergen, NJ 07047

Built 1933

Owner
---
Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Oct 2, 2025

Property Information

Block11
Lot22
QualifierC0303
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page0010

Building Details

Building Class37
Description1BR/1BA
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage693
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$96,500
55%
Improvement Value:$78,500
45%
Total Assessment$175,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,057+7.3%
2024$2,849-12.1%
2023$3,243+2.1%
2022$3,176+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000
Sq Ft693DeedBook 9949, Page 349Recorded12/9/2025

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 7371, Page 288

Property Built

Built

Year Built: 1933