Skip to content

1406 8th St(Unit C0005)North Bergen, NJ 07047

Built 1930

Last Sale Price
$118,000
Last Sale Date
Sep 19, 2014

Property Information

Block16
Lot5
QualifierC0005
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class37
Description2BR/1BA
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage670
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,800
46%
Improvement Value:$96,000
54%
Total Assessment$177,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,106+7.3%
2024$2,895-5.1%
2023$3,049+2.1%
2022$2,986+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 8997, Page 902

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

DeedBook 7274, Page 53Recorded4/28/2004

Property Built

Built

Year Built: 1930