Skip to content

804 Columbia AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1892

Last Sale Date
Aug 15, 1991

Property Information

Block11
Lot45
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class47
Description2S-CB-O
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage2,230
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$265,000
42%
Improvement Value:$362,500
58%
Total Assessment$627,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,962+7.3%
2024$10,216+27.8%
2023$7,995+2.1%
2022$7,830+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4425, Page 33

Property Built

Built

Year Built: 1892