Skip to content

800 Columbia AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 2007

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 23, 2021

Property Information

Block11
Lot47
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page0010

Building Details

Building Class18
Description2S-F-L
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,000
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$265,000
40%
Improvement Value:$391,300
60%
Total Assessment$656,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,466+7.3%
2024$10,685-9.6%
2023$11,823+2.1%
2022$11,579+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$525,000

From:

To:

Sq Ft2,500DeedBook 8139, Page 295NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded2/23/2007

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$357,000
DeedBook 7928, Page 243