Skip to content

1408 10th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 23, 2017

Property Information

Block18
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,056
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
53%
Improvement Value:$221,400
47%
Total Assessment$471,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,235+7.3%
2024$7,674-2.0%
2023$7,831+2.1%
2022$7,669+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1916