Skip to content

606 Columbia AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Date
Oct 18, 1989

Property Information

Block11
Lot64
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class47
Description2S-B-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage1,848
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$266,600
53%
Improvement Value:$238,800
47%
Total Assessment$505,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,829+7.3%
2024$8,228-3.8%
2023$8,551+2.1%
2022$8,374+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4208, Page 325

Property Built

Built

Year Built: 1916