Skip to content

600 Columbia AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Feb 6, 2015

Property Information

Block11
Lot67
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class47
Description2S-B-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage1,848
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$268,200
46%
Improvement Value:$317,000
54%
Total Assessment$585,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,223+7.3%
2024$9,527+13.7%
2023$8,376+2.1%
2022$8,202+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000

From:

To:

Sq Ft1,848DeedBook 9025, Page 465Recorded3/5/2015

Property Built

Built

Year Built: 1916