Skip to content

619 Grand AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$379,000
Last Sale Date
Apr 17, 2015

Property Information

Block11
Lot88
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class47
Description2S-B-L
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage1,848
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$239,900
47%
Improvement Value:$271,300
53%
Total Assessment$511,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,931+7.3%
2024$8,322+8.7%
2023$7,656+2.1%
2022$7,497+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$379,000

From:

To:

Sq Ft1,848DeedBook 9035, Page 948Recorded4/30/2015

Property Built

Built

Year Built: 1916