Skip to content

601 Grand AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$156,000
Last Sale Date
Sep 4, 1996

Property Information

Block11
Lot80
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class17
Description2S-B-L
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,848
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$268,200
59%
Improvement Value:$186,500
41%
Total Assessment$454,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,694+7.6%
2024$7,153-7.9%
2023$7,763-1.1%
2022$7,847+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$156,000
DeedBook 5062, Page 151

Property Built

Built

Year Built: 1916