Skip to content

603 Grand AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Aug 1, 2019

Property Information

Block11
Lot81
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class47
Description2S-B-L
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,442
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$266,600
52%
Improvement Value:$241,300
48%
Total Assessment$507,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,873+7.3%
2024$8,269+3.3%
2023$8,001+2.1%
2022$7,836+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

Sq Ft2,442DeedBook 9438, Page 693Recorded9/27/2019

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 5923, Page 116

Property Built

Built

Year Built: 1916