Skip to content

607 Grand AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$407,000
Last Sale Date
Aug 17, 2004

Property Information

Block11
Lot83
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class47
Description2S-B-L
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,024
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$266,600
48%
Improvement Value:$284,600
52%
Total Assessment$551,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,629+7.3%
2024$8,974+14.5%
2023$7,837+2.1%
2022$7,675+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$407,000

From:

To:

Sq Ft2,024DeedBook 7352, Page 344Recorded8/27/2004

Property Sale

Sale
$361,000

From:

To:

Sq Ft2,024DeedBook 7200, Page 338NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded1/26/2004

Property Built

Built

Year Built: 1916