Skip to content

1205 13th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$408,000
Last Sale Date
Sep 24, 2004

Property Information

Block24
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,016
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
43%
Improvement Value:$329,300
57%
Total Assessment$579,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,120+7.3%
2024$9,431+46.2%
2023$6,450+2.1%
2022$6,317+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$408,000

From:

To:

Sq Ft2,016DeedBook 7393, Page 104NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded11/9/2004

Property Built

Built

Year Built: 1916