Skip to content

4510 Bergen TpkeNorth Bergen, NJ 07047

Built 1915
Commercial

Last Sale Price
$76,740
Last Sale Date
Dec 30, 2014

Property Information

Block121
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class---
Description2S-B-C
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage3,276
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$244,400
37%
Improvement Value:$419,900
63%
Total Assessment$664,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,605+7.3%
2024$10,815-5.9%
2023$11,489+2.1%
2022$11,252+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$76,740

From:

To:

Sq Ft3,276DeedBook 9019, Page 73NU CodeUndivided interest (8)Recorded1/22/2015

Property Built

Built

Year Built: 1915