Skip to content

1708 46th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
May 24, 2021

Property Information

Block123
Lot61
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,838
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$222,300
48%
Improvement Value:$238,800
52%
Total Assessment$461,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,055+7.3%
2024$7,507-8.9%
2023$8,241+2.1%
2022$8,071+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft2,838DeedBook 9583, Page 949Recorded7/23/2021

Property Sale

Sale
$247,000
DeedBook 7138, Page 27

Property Built

Built

Year Built: 1916