Skip to content

1715 48th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Date
Dec 6, 1991

Property Information

Block125
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description2S-F-O
Dwellings1
ZoningC2
Sq Footage1,959
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$216,700
47%
Improvement Value:$243,500
53%
Total Assessment$460,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,040+7.3%
2024$7,492+57.8%
2023$4,747+2.1%
2022$4,649+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4454, Page 145

Property Built

Built

Year Built: 1916