Skip to content

1710 47th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$725,000
Last Sale Date
Mar 26, 2025

Property Information

Block125
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description1S-F-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,710
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$297,500
53%
Improvement Value:$262,400
47%
Total Assessment$559,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,781+7.3%
2024$9,115+6.6%
2023$8,551+2.1%
2022$8,374+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$725,000

From:

To:

Sq Ft1,710DeedBook 9895, Page 153Recorded4/21/2025

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

Sq Ft2,037DeedBook 9402, Page 811Recorded5/13/2019

Property Sale

SaleMulti
$90,000
DeedBook 4535, Page 292

Property Built

Built

Year Built: 1916