Skip to content

1508 48th St

North Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$442,000
Last Sale Date
Nov 26, 2007

Property Information

Block127
Lot3.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class47
Description2S-S-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,665
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,600
43%
Improvement Value:$380,300
57%
Total Assessment$665,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,633+7.3%
2024$10,841+21.1%
2023$8,949+2.1%
2022$8,764+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$442,000
DeedBook 8385, Page 177

Property Built

Built

Year Built: 1916