Skip to content

4804 AschoffNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Mar 31, 2005

Property Information

Block96
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class47
Description2S-F-L
Dwellings3
ZoningC2
Sq Footage2,574
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$297,600
36%
Improvement Value:$529,200
64%
Total Assessment$826,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,444+7.3%
2024$13,460+14.8%
2023$11,724+2.1%
2022$11,481+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

Sq Ft2,574DeedBook 7530, Page 254Recorded4/19/2005

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 6005, Page 89

Property Built

Built

Year Built: 1916