Skip to content

1005 Grand AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1892

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Apr 7, 2015

Property Information

Block12
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,394
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
48%
Improvement Value:$275,600
52%
Total Assessment$525,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,182+7.3%
2024$8,557+7.7%
2023$7,948+2.1%
2022$7,784+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft2,394DeedBook 9032, Page 64Recorded4/9/2015

Property Built

Built

Year Built: 1892