Skip to content

1001 Grand AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1961

Last Sale Date
Jun 17, 2022

Property Information

Block12
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,200
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
45%
Improvement Value:$308,800
55%
Total Assessment$558,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,762+7.3%
2024$9,097-5.9%
2023$9,669+2.1%
2022$9,469+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1961