Skip to content

1207 Hillside PlNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Apr 30, 2002

Property Information

Block134
Lot368
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class47
Description1S-B-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$229,300
54%
Improvement Value:$195,300
46%
Total Assessment$424,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,418+7.3%
2024$6,912+10.3%
2023$6,269+2.1%
2022$6,139+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5977, Page 185

Property Built

Built

Year Built: 1916